11 velj PLANSKI TEČAJEVI STRANIH VALUTA
Važnu osnovu za planiranje i budžetiranje predstavljaju visine planskih tečajeva domaće valute u odnosu na košaru ključnih stranih valuta. Transakcije u stranim valutama početno se preračunavaju u domaću valutu primjenom tečajeva na datum transakcije. S druge strane, pozicije imovine (financijska ulaganja, novčana sredstva, potraživanja) i pozicija obveza iskazane u stranim valutama naknadno se preračunavaju po tečajevima na datum izvještaja o financijskom položaju.
Procjena planskih tečajeva zahtijeva vrlo ozbiljan pristup i mora se, pored ostalog, temeljiti na istraživanjima i projekcijama nekoliko “autoriteta” u makroekonomskim projekcijama. Nerealna procjena planskog tečaja će za posljedicu imati nerealno planiranje i budžetiranje. Kontroling je odgovoran za izradu prijedloga, a konačnu odluku donosi Uprava.
Planski tečajevi ključnih valuta po različitim tržištima utvrđuju se u odnosu na Euro kao referentnu valutu iz razloga što se radi o dominantno eurskom tržištu. Kada se radi o iskazu vrijednosti domaće valute u odnosu na košaru stranih valuta prikladna je tehnika matrice križnih tečajeva.
Kako se planiranje i budžetiranje temelji na izvještajima i podacima krajem prvog polugodišta godine koja prethodi planskom razdoblju, u planskim osnovama i pretpostavkama se trebaju prikazati tečajevi stranih valuta krajem tog razdoblja. U planskim osnovama prikazuju se planirani tečajevi u poslovnom (godišnjem) planu te matrica tečajeva koji su predviđeni strateškim planom za tekuću plansku godinu.
Hipotetski primjer križnih tečajeva stranih valuta
Izvor:
Galzina F.: Praktikum kontrolinga (u izradi)