Control tower model - GAL-CON d.o.o.
1042
post-template-default,single,single-post,postid-1042,single-format-standard,bridge-core-1.0.5,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.2,vc_responsive
 

Control tower model

Control tower model

U svim glavnim procesima kontrolinga: planiranje, prognoziranje, upravljačko izvještavanje, analize odstupanja, mjere korekcije i poboljšanja te operativni kontroling, njihov sastavni i obvezan dio je izrada akcijskog plana. U praksi se često za akcijski plan koristi termin Control tower, čija je posebna primjena pri upravljanju projektima.

Smisao akcijskog plana je delegiranje odgovornosti i ovlasti za obavljanje zadataka kako bismo bili uspješni u ostvarivanju postavljenih ciljeva. Pretpostavke kvalitetnog akcijskog plana su:

  • Cjeloviti proces planiranja i prognoziranja;
  • Dobra struktura i vjerodostojnost dijagnostike u okviru operativnog kontrolinga i menadžerskog izvještavanja. Kontroler je, uz ulogu glavnog kreatora plana aktivnosti, i moderator izrade akcijskog plana u partnerstvu s menadžerima i njihovim timovima. Nakon što se kvalitetno utvrdi akcijski plan kontroler uz podršku menadžera treba kvalitetno iskomunicirati sa svakim od nositelja, odnosno timova.

Obvezan (minimalan) sadržaj Akcijskog plana je sljedeći:

Prvi dio – definiranje akcijskog plana

  • Aktivnosti :
    • U pravilu aktivnosti moraju biti kodirane (npr. A180501 gdje je A-aktivnosti; 18 godina; 05 mjesec, a 01 redni broj aktivnosti u okviru izvještaja za svibanj). Također, treba imati vezu s pozicijama plana (npr. 1112112 – Zalihe).Na ovakav način se osigurava tehnika upravljanja aktivnostima kroz informatički sustav.
    • Opis aktivnosti mora biti jasan, u sažetoj formi, a poželjno je da se i vizualno istakne bitno (boldiranje ili poljem u kojem se napiše kratki naziv aktivnosti).
  • Odgovorne osobe
    U pravilu mora postojati glavna odgovorna osoba jer bez toga nema uspješne realizacije planirane aktivnosti. Ponekad je potrebno navesti dvije ili tri odgovorne osobe ako se, npr. radi o zajedničkom problemu menadžera proizvodnje i razvoja.
  • Vremenski rokovi i kontrolne točke

 

Drugi dio – monitoring

  • Proces ostvarenja aktivnosti s vizualizacijom i brojčanim vrijednostima. Poželjno je različitim bojama naglasiti stanje u dinamici ostvarenja od 0 do 100 %.
  • Bilješke o ostvarenju trebaju se upisivati redovito, a minimalno nakon monitoringa aktualne kontrolne točke. U prikazu na sustavu moraju biti zadnje aktualne bilješke, s tim da ovlaštene osobe mogu vidjeti cijelu povijest.
  • Vizualizacija evaluacije aktualnog događanja korištenjem emotikona i drugih oblika vizualizacije.
  • Datum zaključenja odnosno završetka aktivnosti.
  • Evaluacija aktivnosti od strane odgovornog menadžera i kontrolera.

 

Izvor:

Galzina F.: Praktikum kontrolinga (u izradi)